Sıkça Sorulan Sorular

Değerli öğrencilerimiz,

Eğitim-öğretim hayatınız boyunca ihtiyaç duyacağınız hak ve sorumluluklarınızı içeren tüm bilgiler ilgili yönetmelikler, yönergeler ve uygulama esaslarında bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimizin kendileriyle ilgili yönetmelikleri, yönergeleri ve uygulama esaslarındaki düzenlemeleri bilme sorumlulukları vardır. Aşağıda sık sorulan sorular ve ilgili düzenlemeler hakkında bilgiler yer almaktadır. Bunların dışındaki tüm bilgileri ilgili dokümanlarda bulabilirsiniz.


 

LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN


Hangi dersler İngilizce olarak veriliyor?

Cevap:
Bölümümüz derslerinin %30'u İngilizce'dir. Bölümümüz Web sayfasında yer alan Lisans Müfredatında hangi derslerin İngilizce verildiğini öğrenebilirsiniz.Azami eğitim-öğretim süresi ne kadardır?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 7)Yatay ve dikey geçişle ilgili nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİNE KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ YAPACAK ÖĞRENCİLERİN BAŞVURULARINDA VE DEĞERLENDİRİLMESİNDE KULLANILACAK OLAN KRİTERLER-ASGARİ KOŞULLAR VE DEĞERLENDİRME ESASLARI

EK MADDE 1 UYARINCA YATAY GEÇİŞLERDers alma işlemleri, ekle bırak, dersten çekilme işlemleri, not yükseltme hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 10)Derslere devam zorunluğu hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 13)Mazeret sınavı hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 14(9))Tek ders sınavı hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 14(10))Ağırlıklı not ortalaması nasıl hesaplanır?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 16)Kayıt dondurma hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 17)Yabancı dilde diploma alabilir miyim?

Cevap:
Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına başvurarak alabilirsiniz. 


 

 

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER İÇİN


Yüksek lisans/doktora için başvuru değerlendirme kriterleri nelerdir?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 6)Not yükseltmek için ders alma şartları nelerdir?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 8)Başka bir programdan veya başka bir yüksek öğretim kurumundan aldığım dersleri yeni kayıt olduğum programda nasıl saydırılabilirim?

Cevap:

GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 10)

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM UYGULAMA ESASLARI

ÖNLİSANS ve LİSANS KREDİ TRANSFERİ ve İNTİBAK İŞLEMLERİ YÖNERGESİBaşka bir yüksek öğretim kurumunda kaç kredilik ders alabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 9)Başka bir lisansüstü programa geçiş yapabilir miyim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 13)Değişim programlarından nasıl faydalanabilirim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 16)Yabancı dilde diploma alabilir miyim?

Cevap:
Enstitü Öğrenci İşleri Birimine başvurarak alabilirsiniz. Yabancı uyrukluyum yüksek lisans ve doktoraya başvuru için temel şartları nereden öğrenebilirim?

Cevap:
Üniversitemizin Yabancı Uyruklu Birimine başvurabilirsiniz.

YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜ YÖNERGESİÇift Ana Dal ve Yan Dal başvuruları hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

ÇİFT ANA DAL YÖNERGESİ
YAN DAL YÖNERGESİYaz okulu hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
YAZ OKULU YÖNERGESİStaj hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
STAJ YÖNERGESİSınava mazeretli olduğumdan giremedim. Yeniden sınava girebilir miyim?

Cevap:
GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ (Madde 14(9))

HAKLI VE GEÇERLİ NEDENLER YÖNERGESİ

 Mühendislik tamamlama hakkında nereden bilgi alabilirim?

Cevap:
MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA YÖNERGESİ


 

* FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SIKÇA SORULAN SORULAR SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ.